Sort by

Sophia has logged 209 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Piercing

Piercing

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Read the review Edit this entry  
10
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Read the review Edit this entry  
30
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry