Ollie Cochran has logged 212 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★½
Edit this entry  
17
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kidnapped

Kidnapped

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love, Death & Robots: The Secret War

Love, Death & Robots: The Secret War

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hackers

Hackers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry