Sort by

Oliver has logged 75 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★
Edit this entry  
31
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★
Edit this entry  
30
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hero

Hero

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Edit this entry  
24
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Edit this entry  
24
Gunfight at the O.K. Corral

Gunfight at the O.K. Corral

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rio Grande

Rio Grande

1950
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rare Beasts

Rare Beasts

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Kippur

Kippur

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Accidental Tourist

The Accidental Tourist

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Judge Priest

Judge Priest

1934
×
★★½
Edit this entry  
20
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★★
Edit this entry  
19
A Throw of Dice

A Throw of Dice

1929
×
★★★½
Edit this entry  
19
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Oklahoma!

Oklahoma!

1955
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Golden Coach

The Golden Coach

1952
×
★★½
Edit this entry  
18
The Lion King 1½

The Lion King 1½

2004
×
★★½
Edit this entry  
18
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
★★★
Edit this entry  
18
The Paleface

The Paleface

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★½
Edit this entry  
16
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★½
Edit this entry  
16
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prizzi's Honor

Prizzi's Honor

1985
×
★★½
Edit this entry  
15
The Beyond

The Beyond

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Man in Grey

The Man in Grey

1943
×
★★★
Edit this entry  
14
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Gigi

Gigi

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★½
Edit this entry  
13
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry