Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
Edit this entry  
25
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
Edit this entry  
25
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
21
The Guilty

The Guilty

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Amarcord

Amarcord

1973
×
Edit this entry  
12
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
Edit this entry  
12
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
22
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ibrahim: A Fate to Define

Ibrahim: A Fate to Define

2019
×
Edit this entry  
08
Demons

Demons

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
Edit this entry  
01
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
Edit this entry  
24
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
19
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Luca

Luca

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
Read the review Edit this entry  
11
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry  
10
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Edit this entry