• The White Tiger

    ★½

  • Wonder Woman 1984

    ½

  • The Call

  • Ethos

    ★★★½

  • Mank

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★½

  • Soul

    ½

  • Run

    ★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enola Holmes

  • On the Rocks

    ★★½

  • Des

    ★★★

  • Wolfwalkers

  • Another Round

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★

  • Gaza Mon Amour

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Apples

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Host

  • The Enshrined Saint

  • Attack on Titan: Chronicle

  • Outside

  • The Old Guard

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★½

  • If Anything Happens I Love You

  • Justice League Dark: Apokolips War

    ★★★½

  • Defending Jacob

    ★★★

  • Extraction

    ★★★

  • The Hunt

    ★½

  • The Long Goodbye

  • The Way Back

    ★★

  • The Metamorphosis of Birds

    ★★★★★

  • The Woman Who Ran

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Superman: Red Son

    ★★½

  • Kill It and Leave This Town

    ★★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Minari

    ★½

  • Palm Springs

    ★★

  • Promising Young Woman

  • Possessor

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • Black Bear

    ★★

  • Never Rarely Sometimes Always

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★½

  • The Outsider

    ★★½

  • Happy Old Year

    ★★★

  • Bombshell

    ★★★

  • 6 Underground

    ★★★

  • Little Women

    ★½

  • The Gentlemen

    ★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★

  • The Outpost

  • Klaus

    ★★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★

  • Watchmen

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • Gemini Man

    ★½

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

  • Undone

    ★★★½

  • Unbelievable

    ★★★½

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Bad Education

    ★★½