• For Sama

    ★★★★★

  • In the Fade

    ★★★

  • A Single Man

    ★★★½

  • Anything for Her

    ★★½

  • Eastern Promises

    ★★★★

  • A History of Violence

    ★★★★

  • Million Dollar Baby

    ★★★★½

  • Wicker Park

    ★★½

  • The Life of David Gale

    ★★★½

  • The Hours

    ★★★★½

  • Far from Heaven

    ★★★★★

  • In the Bedroom

    ★★★★

  • Under Suspicion

    ★★★

  • Amores Perros

    ★★★

  • You Can Count on Me

    ★★★½

  • Girl, Interrupted

    ★★★

  • Sweet and Lowdown

    ★★★

  • The End of the Affair

    ★★★★

  • The Insider

    ★★★★½

  • The Straight Story

    ★★★★½

  • Ronin

    ★★★★

  • Run Lola Run

    ★★★½

  • Eternity and a Day

  • Great Expectations

    ★★½

  • The Game

    ★★★★½

  • Affliction

    ★★★★

  • The Ice Storm

    ★★

  • Sleepers

    ★★★½

  • Bound

    ★★★½

  • Gotti

    ★★★★

  • The Apartment

    ★★★½

  • Crash

    ★★★

  • Homecoming

    ★★★½

  • Hard Eight

    ★★★½

  • Drifting Clouds

    ★★★★½

  • How to Make an American Quilt

    ★★★

  • To Die For

    ★★½

  • Smoke

    ★★★★

  • The Bridges of Madison County

    ★★★★

  • Casino

    ★★★★

  • Murder in the First

    ★★★

  • Nobody's Fool

    ★★★★

  • Exotica

    ★★★½

  • A Bronx Tale

    ★★★★

  • True Romance

    ★★★½

  • In the Line of Fire

    ★★★½

  • Glengarry Glen Ross

    ★★★★

  • A Heart in Winter

    ★★★½

  • Unforgiven

    ★★★★½

  • Bitter Moon

    ★★★

  • One False Move

    ★★★

  • Basic Instinct

    ★★★½

  • Bugsy

    ★★★★½

  • Night on Earth

    ★★★½

  • Thelma & Louise

    ★★★★

  • The Long Walk Home

    ★★★

  • The Godfather: Part III

    ★★★★

  • The Hairdresser's Husband

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★

  • State of Grace

    ★★★½

  • King of New York

    ★★★½

  • Wild at Heart

    ★★★

  • Close-Up

    ★★★★

  • The Match Factory Girl

    ★★★½

  • Sex, Lies, and Videotape

    ★★★½

  • The Accidental Tourist

    ★★★

  • Mississippi Burning

    ★★★★

  • Another Woman

    ★★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★½

  • Torch Song Trilogy

    ★★½

  • Broadcast News

    ★★★★

  • Wall Street

    ★★★★