• Model Shop

    ★★★★½

  • The Swimming Pool

    ★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Faces

    ★★★★

  • One Night... a Train

    ★★★

  • Bullitt

    ★★★★

  • Funny Girl

    ★★★

  • Rachel, Rachel

    ★★★½

  • The Thomas Crown Affair

    ★★★½

  • No Way to Treat a Lady

    ★★★½

  • The Graduate

    ★★★★½

  • In Cold Blood

    ★★★½

  • Guess Who's Coming to Dinner

    ★★★★

  • Tony Rome

    ★★★★

  • Wait Until Dark

    ★★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★★

  • Reflections in a Golden Eye

    ★★★

  • In the Heat of the Night

    ★★★★½

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★½

  • Cool Hand Luke

    ★★★★

  • To Sir, with Love

    ★★★★½

  • Belle de Jour

    ★★★★

  • Two for the Road

    ★★★★★

  • The Last Adventure

    ★★★★

  • Hombre

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • El Dorado

    ★★★★

  • The Fortune Cookie

    ★★★

  • This Property Is Condemned

    ★★★★

  • Torn Curtain

    ★★★

  • How to Steal a Million

    ★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★½

  • A Man and a Woman

    ★★★★★

  • Harper

    ★★★½

  • The Chase

    ★★★★

  • 7 Women

    ★★★★½

  • Madame X

    ★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★★

  • The Slender Thread

    ★★★★

  • The Sleeping Car Murder

    ★★★½

  • The Camp Followers

    ★★★★½

  • The Cincinnati Kid

    ★★★★

  • The Nanny

    ★★★

  • Pierrot le Fou

  • Darling

    ★★★★

  • The Great Race

    ★★★

  • The Sandpiper

    ★★★

  • Baby the Rain Must Fall

    ★★★

  • Sex and the Single Girl

    ★★½

  • Hush... Hush, Sweet Charlotte

    ★★★★½

  • My Fair Lady

    ★★★★

  • The Train

    ★★★★

  • The Pumpkin Eater

    ★★★★

  • The Killers

    ★★★½

  • The Night of the Iguana

    ★★★★½

  • Paris When It Sizzles

    ★★★½

  • Dead Ringer

    ★★★★½

  • Seven Days in May

    ★★★★

  • Love with the Proper Stranger

    ★★★★

  • Yesterday, Today and Tomorrow

    ★★★★

  • Charade

    ★★★★

  • Contempt

    ★★★

  • The Great Escape

    ★★★★½

  • Irma la Douce

    ★★★

  • Hud

    ★★★★★

  • The Leopard

    ★★★★½

  • High and Low

    ★★★★

  • A Child Is Waiting

    ★★★★½

  • Days of Wine and Roses

    ★★★★★

  • Freud: The Secret Passion

    ★★★★

  • Il Sorpasso

    ★★★★½

  • Gypsy

    ★★½