Sort by

OMGAriSTFU has logged 177 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
Edit this entry  
28
Another Country

Another Country

1984
×
Edit this entry  
27
The Bachelor

The Bachelor

1999
×
Read the review Edit this entry  
26
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★½
Edit this entry  
21
When Did You Last See Your Father?

When Did You Last See Your Father?

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Genova

Genova

2008
×
★★½
Edit this entry  
18
Easy Virtue

Easy Virtue

2008
×
Edit this entry  
23
Hope Springs

Hope Springs

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tumbledown

Tumbledown

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trauma

Trauma

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Appaloosa

Appaloosa

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gambit

Gambit

2012
×
Read the review Edit this entry  
04
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My One and Only

My One and Only

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
One True Thing

One True Thing

1998
×
★★★
Edit this entry  
31
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Return of the Texas Chainsaw Massacre

The Return of the Texas Chainsaw Massacre

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Main Street

Main Street

2010
×
Edit this entry  
25
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★½
Edit this entry  
23
Genius

Genius

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
White Oleander

White Oleander

2002
×
★★½
Edit this entry  
20
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deceiver

Deceiver

1997
×
Edit this entry  
14
Devil's Knot

Devil's Knot

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Railway Man

The Railway Man

2013
×
★★
Edit this entry  
01
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
½
Read the review Edit this entry