Highest rated films

  • The Day of Destruction

    ★★★★½

  • Possessor

    ★★★★

  • Gretel & Hansel

    ★★★★

  • Cadaver

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • Extraction

    ★★★½

  • Promare

    ★★★★★

  • Equals

    ★★★★½

  • Children of the Sea

    ★★★★½

  • It Comes

    ★★★★½

  • Diner

    ★★★★½

  • Hot Gimmick: Girl Meets Boy

    ★★★★½

  • Chiwawa

    ★★★★½

  • Hakuchi: The Innocent

    ★★★★½

  • HiGH&LOW The Movie 2: End of Sky

    ★★★★½

  • Saw

    ★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★★

  • Weathering with You

    ★★★★

  • Guns Akimbo

    ★★★★

  • Layer Cake

    ★★★★

  • Greener Grass

    ★★★★

  • The Hunger

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,171 Films watched
  • 97.6 Average per month
  • 22.5 Average per week

Milestones

First Film

Jade Dynasty

Jan 2

Most Watched

Lost in Love

twice

Last Film

Babes in Toyland

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
471 films
Comedy
321 films
Action
260 films
Horror
228 films
Thriller
227 films
Romance
181 films
Crime
128 films
Adventure
121 films
Fantasy
119 films
Sci Fi
101 films
USA
430 films
Japan
285 films
Hong Kong
132 films
UK
110 films
China
75 films
France
72 films
Canada
40 films
Germany
33 films
Italy
24 films
Australia
22 films
English
605 films
Japanese
304 films
Chinese
153 films
Cantonese
89 films
French
82 films
Spanish
68 films
German
45 films
Italian
34 films
Russian
26 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Niels’s most liked review

Diner

Diner

★★★★½

Mika Ninagawa is slowly becoming one of my all-time favorite directors. She makes films that fit my personal sweet spot. That means she's never going to be the most popular director out there, nor have an oeuvre that's very prone to export, but as long as she can make films…

More reviews

Niels’s most liked list

The Grandmaster
A Simple Life
Drug War

LoveHKFilm.com's The Best Hong Kong Films of the 2010s

The best 75 Hong Kong films of the 2010s, as voted by the readers of LoveHKFilm.com

More lists

Highs and lows

Highest Average

Shoah
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Selfie from Hell
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Björk - The Creative Universe of a Music Missionary

Films Niels watched in 2020

  • Babes in Toyland
  • The Big Holdup
  • Lessons of Darkness
  • Wolfwalkers
  • Fantômas: In the Shadow of the Guillotine
  • Whisky Galore!
  • Destiny's Son
  • Happy Christmas
  • My Ain Folk
  • The Set-Up
  • Why We Fight: The Battle of Britain
  • Mercy Black
  • Thomas Graal's Best Film
  • The Cry of Jazz
  • One Hundred Children Waiting for a Train
  • The Prom
  • Soul
  • My Fair Lady
  • Once Upon a Time in China II
  • Black Rain
  • A View to a Kill
  • The Assassin
  • Let Them All Talk
  • Eight Ranger
  • Qlimax - The Source
  • Skylines
  • Cries and Whispers
  • The Little Shop of Horrors
  • Silent Night Deadly Night 4: Initiation
  • Lupin the Third: Prison of the Past
  • Daisies
  • The Blue and the Black 2
  • Carol
  • Leap
  • Lupin the Third: Return of Pycal
  • Breach
  • Lupin the Third: The Mystery of Mamo
  • Marty
  • If Beale Street Could Talk
  • The Mystery of Rampo
  • Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year
  • The Call
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Road To High & Low
  • Illusions
  • Topless
  • The Lavender Hill Mob
  • Hurrah! For Freedom
  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed
  • The Twilight Samurai
  • Lupin the Third: The Secret of Twilight Gemini
  • The Story of Sue San
  • Pink Floyd London '66-'67
  • The Shoe Fairy
  • The Singing Thief
  • Host
  • The Spanish Earth
  • Devil's Vendetta
  • Lupin the Third: Blood Seal of the Eternal Mermaid
  • Awaken the Shadowman
  • The Blue and the Black
  • The Trap: What Happened to Our Dream of Freedom
  • Octopussy
  • The Legend of Mother Goddess
  • Scrooge
  • One on One
  • The To Do List
  • The Butterfly Chalice
  • Syndromes and a Century
  • Love Undercover 3
  • Out of the Past
  • The Pilgrim
  • A Gentle Breeze in the Village
  • Love Undercover 2: Love Mission
  • After Death
  • Backroads
  • Come On Irene
  • Just Another Christmas
  • The Three-Sided Mirror
  • The Mysteries of a Hairdresser's Shop
  • Regeneration
  • Freaky
  • The Century of the Self
  • For Your Eyes Only
  • Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles
  • The Christmas Chronicles: Part Two
  • Gang vs. Gang
  • The Awful Truth
  • Godmothered
  • Taped
  • Black Kiss
  • Suit Yourself or Shoot Yourself: The Nouveau Riche
  • Ashes and Diamonds
  • Lord of War
  • Unknown Origins
  • The Dead
  • Home Again
  • Crisis: Behind a Presidential Commitment
  • The Great Shu Ra Ra Boom
  • Suit Yourself or Shoot Yourself: The Gamble
  • The Island Tales
  • Birthplace
  • MOTHER
  • Don't Listen
  • Histoire(s) du cinéma
  • Tenet
  • Run
  • Suit Yourself or Shoot Yourself!! The Escape
  • Moonraker
  • The Girls Rebel Force of Competitive Swimmers
  • Jingle Jangle: A Christmas Journey
  • The Adventures of Robin Hood
  • A Scene at the Sea
  • Red Post on Escher Street
  • Send Me to the Clouds
  • Boss Level
  • Sons of the Good Earth
  • The Eight Hundred
  • Horse Feathers
  • Friendsgiving
  • Cane Toads: An Unnatural History
  • The Kiss
  • Girl's Revenge
  • The Duel
  • Concrete Plans
  • Hibiscus Town
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • The Spy Who Loved Me
  • Kalanchoe
  • Pledge
  • She Done Him Wrong
  • Sweet Dream
  • Pika*nchi Life Is Hard Dakedo Happy
  • Deathcember
  • Century of the Dragon
  • The Glass House
  • The First Wives Club
  • I Am a Fugitive from a Chain Gang
  • Goodbye Mr. Loser
  • The Little Girl Who Conquered Time
  • Sex and the City
  • Love Undercover
  • Pickup on South Street
  • The Blade of Wind
  • Ode to Joy
  • Mortal
  • Simon of the Desert
  • HERO
  • Bordello of Blood
  • Eternity
  • Blind
  • Nothing But Time
  • Commando
  • Buddy Games
  • Near Death
  • The Man with the Golden Gun
  • The 3rd Eye 2
  • Vanguard
  • Poem
  • Richard Jewell
  • Faust
  • The Ex-File 3: The Return of the Exes
  • Yankee Doodle Dandy
  • Two Weeks Notice
  • Not Quite Dead Yet
  • All the Wrong Spies
  • Bright Star
  • Legend of the Eight Samurai
  • Goldbuster
  • Doctor Zhivago
  • Sonic the Hedgehog
  • The Mule
  • Tokyo Living Dead Idol
  • Mildred Pierce
  • 2067
  • Possessor
  • Take Aim at the Police Van
  • The Professor
  • The Mimic
  • Primary
  • Triggered
  • Top Knot Detective
  • I'll Give a Million
  • Insanity
  • Juliet, Naked
  • Kindred
  • All the King's Men
  • The Sweet Hereafter
  • Gojoe: Spirit War Chronicle
  • Wolf
  • The Day of the Lord
  • My Childhood
  • Portrait of a Lady on Fire
  • His House
  • I Don't Want to Be a Man
  • The Phantom Carriage
  • Taro the Dragon Boy
  • Come Play
  • I, Pastafari: A Flying Spaghetti Monster Story
  • HiGH&LOW The Movie 3: Final Mission
  • Wedding Bells For The Otaku?
  • Nobody Sleeps in the Woods Tonight
  • The War Game
  • The Harvest

See all 1,171

World map

Highly rated films Niels is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Violet Evergarden: The Movie
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more