RSS feed for Melissa

Melissa has logged 115 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
Edit this entry  
26
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Edit this entry  
07
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★★
Edit this entry  
21
Underworld

Underworld

1927
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Apostle

Apostle

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
The Telltale Heart

The Telltale Heart

1928
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★
Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Suspense

Suspense

1913
×
★★★★
Edit this entry  
27
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cops

Cops

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★½
Edit this entry