• Terrifier 2

    Terrifier 2

    ★★★½

    Highly superior to its predecessor, Terrifier 2 becomes the cruelest movie I've ever seen. I thought none would surpass Sinister, but well, today is the day. It features some of the best crafted gore I've ever seen and used in a way that is truly scary. However, it doesn't just stick with shocking scenes and this one has a story that really moves, with a protagonist that really rocks. Terrifier 2 surprises with what it offers, being a very strong, cruel, true horror movie, but with a female protagonist that makes it all worth it.

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★

    I would have preferred the romantic comedy that could have been the first half hour to everything else that followed. Quite disappointing, I don't understand the love this movie gets.

  • Black Adam

    Black Adam

    ★★★

    Black Adam should have been a Muslim

  • Halloween Ends

    Halloween Ends

    ★½

    I loved the 2018 Halloween version, I enjoyed Kills immensely. A trilogy that while not perfect, was entertaining. It had laughs, scares and some consistency.
    Then Ends comes along, making all the worst decisions possible, pointless, for no reason, it's like the writers were thinking of making another movie entirely and not in a good way. It doesn't follow the consistency they had in the two installments, it loses all emotion and sense, this is NOT a Halloween movie, with…

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

    At first, it took a while to convince me. It has too many weird situations that disconnected me a little bit from the movie, but wow, that third act is a gem, it's beautiful, exciting, tender, full of love. It's one of the best movies of the year, it was worth waiting until the end and not taking it off halfway through the movie. It proves my point, what I've always said, hate can't beat hate, only love can do…

  • Fyre

    Fyre

    ★★★★

    A documentary I never get tired of watching, unbelievable what a mess this was!

  • Lightyear

    Lightyear

    ★★★★

    At first, I didn't have any faith in this movie, but wow, it made me feel like a kid again.
    A magical feeling that is hard to describe and repeat, thank you.
     To infinity and beyond, space ranger.

  • Prey

    Prey

    ★★★

    The plot takes a while to get going, but once it does, it gets very exciting. I know they did it for budget reasons and to maintain suspense, but I would have liked to have seen a little more of the Predator, who is invisible for most of the movie.
    However, when it gets to the climax, boy, do you have a good time.

  • The Black Phone

    The Black Phone

    ★★★

    The only movie released this year that I've seen three times already. I guess horror is my thing, despite everything.

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★

    Unnecessarily and painfully long, West Side Story stuns the viewer, causing them to lose interest long before the end of the story. I used to consider myself a person who enjoyed musicals, but this one, along with In The Heights have caused me to lose my love for something I used to be passionate about.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★

    MoM was an affront to God, this movie sucked so bad

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The movie is far from perfect, it has many good things and hits, but also with some resounding failures. However, one thing I think we can all agree on is that Love and Thunder not only has the best ending of the Thor movies, but also one of the best of all the Marvel movies. I would love a sequel about the classic adventures of Love and Thunder, but I also think it's the perfect ending for our Viking god.
    Thank you for all these years of playing Thor, Chris Hemsworth. You have nothing more to prove.