• Shazam!

    Shazam!

    ★★★

    Shazam is an entertaining film, but nothing more. It's one of those movies you watch when you don't have anything else to do, as it guarantees you a good time. But like a DC movie, it falls short. It is advisable to see it on a Sunday afternoon, where everything you are looking for is a bit of fun.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★★

    One of Martin Scorsese's best films, with a direction that exceeds all standards, with elegance and perfection in every shot. The casting is on another level and its performances are powerful, never seen before that, make the viewer empathize with the characters. Without a doubt, this is one of the best films by Martin Scorsese, which proves it again why he is one of the best directors in the cinema.

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★★★

    Darker than its predecessor, this film knows that its audience has grown, so it takes a more mature course. However, it does not lose its magic, with great songs and funny jokes. I think a Disney movie can't be better than this, a family entertainment where everyone can enjoy it.

  • Capone

    Capone

    ★★★★

    I really didn't have any expectations about this movie and maybe that's why I enjoyed it so much. Of course, it's not a wonder either, but it has its good moments and although sometimes it can get a little silly, I quite liked it.

  • The King

    The King

    ★★

    I think the only problem with this film is the script that doesn't captivate the viewer and can sometimes become boring. But everything else works perfectly well, so unfortunately I feel it's a great opportunity that was wasted.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

    Trying to please everyone, the movie doesn't please anyone. It is visually ugly and monotonous, where actors do what they can with a bad and ridiculous script that destroys the whole essence of star wars. Too bad one of the greatest sagas of all time end up in such a weak way.

  • Scoob!

    Scoob!

    ★★★

    Scoob could have been a very good film if it had followed the same narrative it had in the first few minutes. After these, the film starts to fall and in the middle of this you wonder if you're actually watching a Scooby Doo movie. Much inferior to the old movies of this dear dog, Scoob does not deserve to carry that title.

  • A Ghost Story

    A Ghost Story

    ★★★★

    A film about life, love and suffering. With excellent direction and camera handling, this film really manages to immerse us in the realm of ghosts, but the most important aspect of this film is a script that manages to make the viewer empathize with the characters, turning it into a personal film  for each person and makes us wonder aspects of our daily life, making us value our own life more than ever.

  • First Cow

    First Cow

    The cow deserved more screen time

  • Hellboy

    Hellboy

    Truly horrendous, with cheap cgi and really bad performances, this version of Hellboy is a true hell to watch. The script has nothing good, just profanity and vulgarity. The violence looks fake and unbelievable.The jokes aren't funny and are very bad.
    This entire film makes no sense, destroys the legend of King Arthur and proves again that some remakes should never exist.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    The horror has never been more colorful. Ari Aster delivers a new masterpiece, Midsommar. I'm falling in love with horror films produced by A24. This is simply amazing, making horror without cheap jump scares and dark light where you can't see nothing. The daylight is always present in this movie and has never been more scary. Florence Pugh delivers an amazing performance, Dani is a great character and had a nice character development throughout the entire film. The script is…

  • Superman: Red Son

    Superman: Red Son

    ★★★

    What would have happened if Superman had landed in Russia, in the middle of the cold war? This simple question is the basic premise of this animated film. Believe me, the movie has a lot of really cool moments. Batman vs superman and wonder woman is amazing and the highlight of the film. Things started to build really good, intense and I enjoyed watching the plot grow. The sad part here is that at the beginning of the third act,…