• Midnight Mass

    Midnight Mass

    ★★★★

    Mike Flanagan's latest miniseries delivers something different from what we're used to. In this one, there are no ghosts hidden in every scene and the viewer doesn't have to open his eyes wide to find them. It's not a story about a house that is cursed. And yet, the series does not lose what is so characteristic of this director's work; endearing characters that the viewer cares about, laughs with them, cries with them and identifies with them. A story…

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★

    Venom 2 is nonsense, it's a missed opportunity. Fans of these characters deserve more than a movie where there is no plot, where these characters are greatly wasted and never reach their full potential. Carnage is a mythical being in the comics, a rival to be reckoned with even for the Avengers, with a fascinating and wicked history. Sadly in this movie he is reduced to a joke, I understand that they don't adapt the story 100% but changing him…

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★★

    Michael Myers, the ruthless killer, returns more aggressive than ever. The film features impressive gore and some pretty creative kills, which honestly, are the reasons we watch these movies. As a slasher, it lives up to all expectations and manages to be a fun time. As a film, it makes some questionable decisions, especially the final confrontation, which strips the film of all logic and realism. But as I said before, these movies are not to be taken so seriously,…

  • Dune

    Dune

    ★★

    Dune is definitely not the Lord of the Rings of our generation. It is a film that comes to feel empty, soulless. And it is unbelievable that a film with a production of that size, has a script of a primary school child. Most of the characters are totally forgettable, we do not know their motivations, their loyalties and their past. They are simply there to serve a function and then disappear from the plot. Not even with Paul, who…

  • The Happytime Murders

    The Happytime Murders

    The concept is good, but the execution is terrible

  • The Old Ways

    The Old Ways

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I liked the way the movie started, showing how dangerous fanaticism and idiosyncrasy can be, even hurting others because of unfounded beliefs. I would have loved for the film to follow the same formula, showing an innocent young girl being exorcised by these people and her attempts to escape this madness. Unfortunately the movie changes completely and it turns out that it was all true, the demons were real and the young girl was possessed. A waste of an opportunity…

  • Those Who Wish Me Dead

    Those Who Wish Me Dead

    ★★½

    Those who want me to fall asleep. I have never in my life fallen asleep twice in the same movie. This movie just did it

  • Malignant

    Malignant

    ★½

    When we talk about modern horror movies, it's impossible not to mention James Wan. The guy is a visionary, he has created some of the most successful horror franchises such as SAW, Insidious and of course, the Conjuring universe. That's why when he mentions his return to horror films, we horror fans get excited and look forward to it. And this movie doesn't live up to Wan's cinema. It has a really stupid story, with dialogue that sounds like it…

  • A Clockwork Orange

    A Clockwork Orange

    I'm 10 minutes in and I realize this is going to be one of the cruelest movies I've ever seen.

  • Pig

    Pig

    ★★★★

    It's about time Nicholas Cage returned to making a movie that isn't all jokes and nonsensical action. Pig challenges the revenge genre and changes it completely, being something unique and innovative. Nicholas Cage gives one of the best performances of his career, proving that when he wants to and gets serious, he can be a great actor.

  • A Classic Horror Story

    A Classic Horror Story

    ★★½

    The final twist ruins all the good experience the film had achieved.

  • OPAL

    OPAL

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I came across the recommendation to watch this short film and I'm not going to lie, I decided to watch it because the animation looks too creepy, but that's really the least of it in this short film. The story is told in such a unique and intelligent way that you really appreciate this exercise. Jack really did a reverse version of Coraline, the real family are the real monsters. Quite a clever short that tells the sad story of…