• In the Heights

    In the Heights

    ★★

    West Side Story is a musical about immigrants that works because it highlights the challenges that the Latin American immigrant community faced in the United States, from discrimination, gang violence and police abuse. It works because it uses a real context and it is easy for the viewer to connect with the characters because of this. There is nothing in this film that feels real, it completely fails to show the challenges that such a community can face on a…

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★

    Halfway through the movie I had to stop for a drink. Fantastic!

  • Overlord

    Overlord

    ★½

    How can a war movie with zombies be so boring?

  • Shin Godzilla

    Shin Godzilla

    ★★★★

    Who knew a Kaiju movie could cause so much terror?

  • The Sixth Sense

    The Sixth Sense

    ★★★½

    This movie taught me that I should always have bars on my windows.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★

    The big showdown came. The two most famous titans in history face each other in single combat to prove once and for all who is the mightiest of all. Sadly, it's hard to find a kaiju movie that has a serious and intelligent script. The exceptions I know of are 2005's King Kong and one of the best films of this genre, Shin Godzilla. Those movies use the titan to show us something, whether it is a sentiment or a…

  • As Above, So Below

    As Above, So Below

    ★★★

    As I mentioned in my previous review, As above So below is a solid horror film. I like that it's a horror movie that takes its time telling its plot and building its world. Not all horror movies do that and unfortunately, there are fewer and fewer of them. The hell that is presented is somewhat interesting and although it is not an exact copy of Dante's Inferno, it does have several ingredients from his novel. And that is appreciated.…

  • Suicide Squad

    Suicide Squad

    ★★

    The potential this film had to be something different from the conventional, to be something more serious and darker than what this genre is used to. I will never forget the first trailer for this movie, without a doubt it was a project that grabbed me from the first minute. And that ending, with that different laugh, that sick laugh of the Joker. I knew from that moment that it was going to be a great movie. Wow, I couldn't…

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★★

    I am simply speechless. Justice. Yesterday, March 18, 2021 justice was served for all. For Zack Snyder, a director who fought for his vision all these years, for the fans, who for three years were asking for this cut, for those who always believed and never gave up. As Batman said, they fought with faith. And for the cast of this film, whose performances were cut and minimized, especially Ray Fisher, who gives one of the best performances in superhero…

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★

    “You’ll own nothing and you’ll be happy”

  • The Blair Witch Project

    The Blair Witch Project

    ★★★★★

    The greatest horror film of all time...

    I love this fucking film and the universe that the film created ❤️

  • The Green Inferno

    The Green Inferno

    ★★

    I think this movie can be split in two. And it's not that I'm asking for it or in a good way, it's that there are practically two different films in one. The first introduces us to the stupidest and most insufferable characters I've ever seen in my entire life (they make characters in slasher movies look like geniuses).These idiots are not interested in creating a change in society, but only winning virtual points and people seeing them as heroes.…