Sort by

Onie has logged 155 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Eurocrime! The Italian Cop and Gangster Films That Ruled the '70s

Eurocrime! The Italian Cop and Gangster Films That Ruled the '70s

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rome, Armed to the Teeth

Rome, Armed to the Teeth

1976
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★
Edit this entry  
26
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★
Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Morgiana

Morgiana

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
Death Spa

Death Spa

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Centipede Horror

Centipede Horror

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Demons

Demons

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hack-O-Lantern

Hack-O-Lantern

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mister America

Mister America

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
45 Years

45 Years

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Why Don't You Just Die!

Why Don't You Just Die!

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Limbo

Limbo

1999
×
Read the review Edit this entry  
25
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Deeper You Dig

The Deeper You Dig

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Pool

The Pool

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Peanut Butter Solution

The Peanut Butter Solution

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prey

Prey

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night Drive

Night Drive

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry