al has logged 195 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
Edit this entry  
21
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
11
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★½
Edit this entry  
29
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry