Sort by

Owain has logged 1,187 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
To Joy

To Joy

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thirst

Thirst

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Prison

Prison

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Truth

The Truth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eva

Eva

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Oculus

Oculus

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Music in Darkness

Music in Darkness

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crisis

Crisis

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Wish

I Wish

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Torment

Torment

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Air Doll

Air Doll

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry