• Sabrina

    Sabrina

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "It is late at night. And someone across the ways plays La Vie En Rose. It is the French way of saying I'm looking at the world through rose colored glasses. And It says everything I feel."

    It started as a classic rich boy and poor girl romance. Then I thought "oh wait the age difference between Sabrina and David looks a bit off but Audrey Hepburn's beauty will save the movie". And after that Sabrina and Linus started to…

  • Xtro

    Xtro

    ★★★★★

    Xtrordinary

    This is one of those incredible movies which I didn't expect this much. It got better and better every single minute and got darker. I loved how they managed the story and ended it. It was just amazing! What a great Halloween movie.

    I've been very busy lately and couldn't be able to watch enough horror for Halloween and It made me upset. But last 2 days I watched pretty good movies and at least that keeps me motivated.…

  • Scream 2

    Scream 2

    ★★★½

    The Stab

    "Mrs. Vorhees was a terrific serial killer and there was always room for Candyman's daughter."

    What a great opening sequence with Red Right Hand in the background. A Ghostface murder scene in a theater while a Ghostface movie is being shown. It was such a great beginning for a Scream movie.

    And I think Scream franchise is the most fun to watch of all the other classics. Scream somehow doesn't have a horror movie darkness for me and…

  • Eyeball

    Eyeball

    ★★★½

    DON'T LOOK INTO MY EYE!

    "Their eyes. They always drove me crazy, those eyes! I was like them once, I was like you. Before this friend of mine ripped off my eye playing doctor with me, leaving an empty socket."

    Eyeball was another great giallo which I found unexpectedly on YouTube. One of the most attractive things about Giallo's are that the killers usually look like a disguised person but still happen to be a really iconic dressed one. The…

  • Hellbound: Hellraiser II

    Hellbound: Hellraiser II

    ★★★★

    I AM IN HELL HELP ME

    Ah, the suffering. The sweet suffering.

    I'm few days late for the best month of the year. The month of horror. The month of Halloween. And I made a great choice for the first movie of this October. Pinhead has always been one of my favorite horror icons and I always wanted to discover him and the Cenobites more but I always postponed and watched other things. This years Halloween, I'm going to finish…

  • Why Don't You Play in Hell?

    Why Don't You Play in Hell?

    ★★★★★

    FUCK BOMBERS!

    Take off your sunglasses and wear a kimono! This is your motto while watching this movie. Another crazy Sion Sono trip of course. I love watching his movies, you never know what to expect and everything can happen in his movies. You laugh, feel absurd and get suprised by the gore scenes. Sion Sono shows us how to properly make a real movie. How funny would It be If this was Sion Sono's autobiography..

    Ikegami's tirade was the…

  • Lux Æterna

    Lux Æterna

    ★★★★★

    Noé's manifesto of cinema. He's angry about the state of cinema, art and creativty in cinema. He's shouting at directors, the sets, most importantly the relations in the sets and how things are working now. He points out how directors should be creative and have their own cinema, have their own style. He's referencing Dostoyevski, Godard, Dreyer, Fassbinder and A Revue du Cinema. With It's high tension, talented actress', rgb colored light plays and the concept of crucifying.. This movie…

  • Friday the 13th

    Friday the 13th

    The thing I don't like about most of the new generation horror remakes is that they transfom the series into a psyhcological thriller. Best thing about the old school slasher series is that they make all of the movies entertaining and fun. Not like dark or anything trying to be forced gloomy. But the new generation ones -most of the time- tries to make these slasher movies darker and more dramatic but the point of watching a slasher movie for…

  • Symbiopsychotaxiplasm: Take One

    Symbiopsychotaxiplasm: Take One

    ★★★★

    Such an unique experience to watch. William Greaves tries something really innovative and creative. And at the same time, I think It's a really difficult task to hold audiences attention to something like this. The editing and the course is really well done. Watching the movie and following the dialogues from this perspective, living and observing from inside the crew was really interesting to experience. Definitely one of it's own.

  • Resident Evil

    Resident Evil

    ★★

    I'm a huge fan of Resident Evil games. And recently started playing the series from the first game. I'm literally doing a Resident Evil marathon, including both movies and games. Currently playing the remastered second game. I've been a fan of this franchise since my childhood and It was the first game that I have ever played. So this franchise is really special for me.

    In the other hand, the movie had some potentials for me, like zombie dog and…

  • Ace Ventura: Pet Detective

    Ace Ventura: Pet Detective

    ★★★

    Jim Carrey was what I needed for today. I had really great time watching this and laughed few times but still that dolphin should be out in the sea, not in a water tank sorry. Not happy with the ending, not a proper ace ventura ethic.

  • The Mummy

    The Mummy

    ★★★

    -Call her. He has dragged her back to ancient egypt. Call her. Her love for you may bridge the century.

    +Helen. Helen. Come back, It's Frank. Come.. Back..

    What an awful ending dudexd It was going pretty well but It ended pretty badly and absolutely rushed. Literally they wrapped and decided to end the whole movie in last 10 minutes. Now I don't know what to think about it but I had decent time watching most of it. So, It…