Sort by

OpticPotato has logged 330 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bright

Bright

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Verdict

The Verdict

2016
×
★★★
Read other review Edit this entry  
20
The Shelter

The Shelter

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Super

Super

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Sister

Sister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gravity

Gravity

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
14
1922

1922

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry