OpticPotato has logged 217 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Origins

I Origins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
Commando

Commando

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry