opusinthecinema has logged 362 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mr. Freedom

Mr. Freedom

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In Our Time

In Our Time

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Under Western Stars

Under Western Stars

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shuffle

Shuffle

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fire Festival

Fire Festival

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ghost

Ghost

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Has Anybody Seen My Gal?

Has Anybody Seen My Gal?

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I'll Be Seeing You

I'll Be Seeing You

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Westfront 1918

Westfront 1918

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man from Planet X

The Man from Planet X

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Artists and Models

Artists and Models

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Duel at Apache Wells

Duel at Apache Wells

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Love/Juice

Love/Juice

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Simpsons Christmas Special

The Simpsons Christmas Special

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Never Weaken

Never Weaken

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cook

The Cook

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Little Fugitive

Little Fugitive

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dean Martin Christmas Show

The Dean Martin Christmas Show

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Attack

Attack

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Little Girl Who Conquered Time

The Little Girl Who Conquered Time

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carol for Another Christmas

Carol for Another Christmas

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Trap for Santa Claus

A Trap for Santa Claus

1909
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Are You Ready for Marriage?

Are You Ready for Marriage?

1950
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Hot Tomorrows

Hot Tomorrows

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
On Moonlight Bay

On Moonlight Bay

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Week-End with Father

Week-End with Father

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glenn Wakes Up

Glenn Wakes Up

1950
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Magic Town

Magic Town

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cross My Heart

Cross My Heart

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drugs: Killers or Dillers?

Drugs: Killers or Dillers?

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Something's Got to Give

Something's Got to Give

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry