opusinthecinema has logged 27 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Bluebeard

Bluebeard

1901
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Keeper of the Flame

Keeper of the Flame

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hitler- Dead or Alive

Hitler- Dead or Alive

1942
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Straight Shooting

Straight Shooting

1917
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Woman of the Lake

Woman of the Lake

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nun in Rope Hell

Nun in Rope Hell

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Take Aim at the Police Van

Take Aim at the Police Van

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Emotion

Emotion

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Atman

Atman

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Head Spoon

Head Spoon

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Never Let Go

Never Let Go

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry