Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
leslie <3

leslie <3

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for leslie
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • leslie’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by leslie <3 20 Apr 2022

    i hope i die

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★★ Watched by leslie <3 09 Mar 2022

    UNTIL THE ROOM STINKS

  • Sing 2

    Sing 2 2021

    ★★★★★ Watched by leslie <3 01 Jan 2022

    movie of the century idc

  • Pride and Prejudice

    Pride and Prejudice 1995

    ★★★★★ Watched by leslie <3 29 Dec 2021

    peak fiction!

  • Encanto

    Encanto 2021

    ★★★★ Watched by leslie <3 26 Dec 2021

    generational trauma is a bitch

  • Drowning Love

    Drowning Love 2016

    ★★★★★ Rewatched by leslie <3 20 Dec 2021

    rewatched because feeling mentally ill!

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★½ Watched by leslie <3 17 Dec 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i will suck the soul out of andrew garfield!!!

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid 1976

    ★★★★ Watched by leslie <3 15 Dec 2021

    i'm going to embody this film

  • Dune

    Dune 2021

    ★★★★½ Rewatched by leslie <3 24 Oct 2021

    me and timothee are literally going to mate 

    okay but i really liked it, the world building is insane, like how do u think of that 😭😭

  • Scary Movie

    Scary Movie 2000

    ★★ Watched by leslie <3 23 Oct 2021

    camp to the extreme

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    What Ever Happened to Baby Jane? 1962

    ★★★★★ Watched by leslie <3 13 Sep 2021 1

    NEW FAV MOVIE JUST DROPPED

  • Drowning Love

    Drowning Love 2016

    ★★★ Watched by leslie <3 29 Aug 2021

    in love with insane romances

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 18

Review Tags

16
  • nancy
  • sebb
  • damian
  • trajan
  • lou
  • mai
  • skylar
  • doriane
  • vegan alert
  • azu
  • hope
  • myself
  • cailey
  • cori
  • mau
  • yas
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro