Sort by

orbisfelis has logged 501 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Sands Between

The Sands Between

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lāhainā Noon

Lāhainā Noon

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Moloka'i Bound

Moloka'i Bound

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Something to Remember

Something to Remember

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Burden

The Burden

2017
×
★★
Edit this entry  
30
Bath House

Bath House

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
VOIR

VOIR

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Edit this entry  
27
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Edit this entry  
26
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
26
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
The Elephant Queen

The Elephant Queen

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jimmy Carr: His Dark Material

Jimmy Carr: His Dark Material

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Louis C.K.: Hilarious

Louis C.K.: Hilarious

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Louis C.K.: Live at The Comedy Store

Louis C.K.: Live at The Comedy Store

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
Topaz

Topaz

1969
×
★★½
Edit this entry  
24
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Generation Kill

Generation Kill

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Edit this entry  
23
Louis C.K.: Oh My God

Louis C.K.: Oh My God

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Louis C.K.: Chewed Up

Louis C.K.: Chewed Up

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sincerely Louis C.K.

Sincerely Louis C.K.

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Louis C.K.: Sorry

Louis C.K.: Sorry

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Edit this entry  
13
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★½
Edit this entry  
12
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry