Sort by

orbisfelis has logged 43 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★
Edit this entry  
24
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Finch

Finch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★½
Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
Edit this entry  
19
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★½
Edit this entry  
18
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Edit this entry  
16
Ransom

Ransom

1996
×
★★½
Edit this entry  
16
Red Notice

Red Notice

2021
×
Edit this entry  
16
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Edit this entry  
14
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Edit this entry