Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Lie

The Lie

2018
×
★★
Edit this entry  
09
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

1997
×
Edit this entry  
19
Piglet's Big Movie

Piglet's Big Movie

2003
×
Edit this entry  
19
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

1994
×
Edit this entry  
19
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Guest

The Guest

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

2022
×
Edit this entry  
26
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
Edit this entry  
18
The Seed

The Seed

2021
×
Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Haunting in Connecticut

The Haunting in Connecticut

2009
×
★★½
Edit this entry  
13
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Weekend Away

The Weekend Away

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Edit this entry  
28
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Seance

Seance

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

2007
×
Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Charlie Says

Charlie Says

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry