Sort by

Alice has logged 138 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Our Ladies

Our Ladies

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Relic

Relic

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry