Alice has logged 23 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Road

The Road

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Cucumber

Cucumber

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry