• Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★★

    So I saw this at a blade runner double feature and the way this film blows the first out of the water is astounding. The first film buckles so hard in comparison - not just because the modern visuals in this are slightly more impressive (tbf that is one of the things that really hold up in the first one) - but because the storytelling is just so much more astute, coherent, well-paced, interesting, EVERYTHING.

    I was completely shocked by how much I loved this.

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★½

    So this is my second time watching Blade Runner although the first time watching the “Final Cut”. I really didn't enjoy my first viewing of the film - mainly because it seemed to make no sense and was weirdly vague.
    Upon this second watch, and now at least have some grasp on what the story is although that still took more mental effort than it should have. 
    The film is way camper than I remember (a plus point) and the…

  • Thoroughbreds

    Thoroughbreds

    ★★★★

    I liked this - great tension, well developed characters and Olivia Cooke is just so excellent, I was so hooked by her character.

  • The Wonder

    The Wonder

    ★★★★

    Very interesting and engaging film - Florence Pugh unreal as usual

  • Living

    Living

    ★★★★★

    I adored this - every shot was a masterclass of framing, lighting, acting, the whole lot. The story was beautifully told - I haven’t watched Ikiru yet will 100% will for sure now

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★½

    Many many faults - main one being it’s way too long - but some bits are impressive and it’s impressive generally that they managed to make a film that was fitting and sensitive in the light of all that’s happened.

  • Sleepy Hollow

    Sleepy Hollow

    ★★★

    Aggressively average

  • The Lion King II: Simba's Pride

    The Lion King II: Simba's Pride

    ★★★

    Very much phoned in the animators budget

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★★★★

    If I’d been able to see this in cinemas at its release I would’ve lost my damn mind as soon as it begun - fucking masterpiece

  • Decision to Leave

    Decision to Leave

    ★★★★

    The ending was excellent, really brilliantly imagined and beautifully executed. I enjoyed the rest of the film although I don’t think it lived up to some of Park’s previous films.

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★★

    Goddamn that donkey.

  • She-Hulk: Attorney at Law

    She-Hulk: Attorney at Law

    ★★★★½

    My favourite marvel series since WandaVision - it’s great and if you hate it, you’re boring.