Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Paper

The Paper

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Caught in the Draft

Caught in the Draft

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Due Date

Due Date

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meg 2: The Trench

Meg 2: The Trench

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Win a Date with Tad Hamilton!

Win a Date with Tad Hamilton!

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mannequin

Mannequin

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shanghai Knights

Shanghai Knights

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shanghai Noon

Shanghai Noon

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ice Follies of 1939

The Ice Follies of 1939

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Top Pee-wee

Big Top Pee-wee

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Balto

Balto

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hell's Highway

Hell's Highway

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jewel Robbery

Jewel Robbery

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
One Way Passage

One Way Passage

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Son of Paleface

Son of Paleface

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Paleface

The Paleface

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
State Fair

State Fair

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nun's Story

The Nun's Story

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Me or Leave Me

Love Me or Leave Me

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Treasure Island

Treasure Island

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Come and Get It

Come and Get It

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Magic Town

Magic Town

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cheyenne Social Club

The Cheyenne Social Club

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Firecreek

Firecreek

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Seventh Heaven

Seventh Heaven

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Highway

No Highway

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Jackpot

The Jackpot

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
1776

1776

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Lion Is in the Streets

A Lion Is in the Streets

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Make Mine Music

Make Mine Music

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry