Sort by

Orion has logged 452 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
River of No Return

River of No Return

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Clockwise

Clockwise

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Speedy

Speedy

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Railway Children

The Railway Children

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bright Young Things

Bright Young Things

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
David Copperfield

David Copperfield

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mister Roberts

Mister Roberts

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry