• Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • Knife in the Water

    ★★★★

  • West Side Story

  • Psycho

    ★★★★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Diary of a Pregnant Woman

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★½

  • Rashomon

    ★★★★

  • Cinderella

  • Rope

    ★★★★

  • Gone with the Wind

  • The Wizard of Oz

  • Nosferatu

    ★★★★