RSS feed for Oscar

Oscar has logged 450 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Confidence

Confidence

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
07
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sun's Burial

The Sun's Burial

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shanghai Triad

Shanghai Triad

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Raven

The Raven

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
In Vanda's Room

In Vanda's Room

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
This Transient Life

This Transient Life

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stray Cat Rock: Beat '71

Stray Cat Rock: Beat '71

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Stray Cat Rock: Machine Animal

Stray Cat Rock: Machine Animal

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Munekata Sisters

The Munekata Sisters

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stray Cat Rock: Sex Hunter

Stray Cat Rock: Sex Hunter

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stray Cat Rock: Wild Jumbo

Stray Cat Rock: Wild Jumbo

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Charlotte and Her Boyfriend

Charlotte and Her Boyfriend

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chambre 12, Hôtel de Suède

Chambre 12, Hôtel de Suède

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knife of Ice

Knife of Ice

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place to Kill

A Quiet Place to Kill

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
So Sweet... So Perverse

So Sweet... So Perverse

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Orgasmo

Orgasmo

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Game of Death II

Game of Death II

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Game of Death

Game of Death

1978
×
Read the review Edit this entry  
14
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lonely Fifteen

Lonely Fifteen

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inferno of Torture

Inferno of Torture

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Unmatchable Match

The Unmatchable Match

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
A Wedding Suit

A Wedding Suit

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Two Solutions for One Problem

Two Solutions for One Problem

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Experience

The Experience

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Recess

Recess

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Affair in the Snow

Affair in the Snow

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Seagull Eggs

Seagull Eggs

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
So Can I

So Can I

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mad Fox

The Mad Fox

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry