2014

Oscar Lau Oscar Lau’s year in review

Oscar’s highest rated films

  • The Third Man

    ★★★★★

  • A Touch of Sin

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • Edvard Munch

    ★★★★★

  • La Dolce Vita

    ★★★★★

  • F for Fake

    ★★★★★

  • Sundays and Cybele

    ★★★★★

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★★

  • PlayTime

    ★★★★★

  • Mon Oncle

    ★★★★★

  • Monsieur Hulot's Holiday

    ★★★★★

  • The Ballad of Narayama

    ★★★★★

  • A Man Vanishes

    ★★★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • Boy

    ★★★★★

  • Berlin Alexanderplatz

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 358 Films watched
  • 29.8 Average per month
  • 6.9 Average per week

Milestones

First Film

In the Heat of the Sun

Mar 25

Most Watched

Guardians of the Galaxy

twice

Wood Job!

twice

The Attorney

twice

Last Film

The Third Man

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
231 films
Comedy
83 films
Romance
53 films
Adventure
43 films
Action
40 films
Thriller
40 films
Crime
36 films
Documentary
32 films
Sci Fi
30 films
Fantasy
27 films
USA
126 films
France
77 films
Japan
54 films
Germany
27 films
UK
25 films
Italy
20 films
Poland
17 films
Hong Kong
11 films
China
9 films
South Korea
9 films
English
181 films
French
77 films
Japanese
56 films
Spanish
26 films
German
21 films
Polish
17 films
Italian
17 films
Chinese
17 films
Russian
11 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Decalogue
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Transformers: Age of Extinction
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Homeland

Films watched in 2014

  • The Third Man
  • Dry Wood
  • The Interview
  • A Well Spent Life
  • Spend It All
  • The Crossing
  • God Respects Us When We Work, But Loves Us When We Dance
  • Blue Ruin
  • Night at the Museum: Secret of the Tomb
  • The Sun's Gonna Shine
  • The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins
  • Child's Pose
  • Morning for the Osone Family
  • Army
  • Gloria
  • A Touch of Sin
  • Ida
  • Boyhood
  • Big Hero 6
  • Wadjda
  • Jubilation Street
  • The Living Magoroku
  • Climates
  • Exodus: Gods and Kings
  • Three Monkeys
  • Edvard Munch
  • Cocoon
  • Distant
  • Winter Sleep
  • Two-Lane Blacktop
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Ride in the Whirlwind
  • The Shooting
  • The Night Porter
  • Tootsie
  • Dr. Mabuse, the Gambler
  • Safe
  • La Dolce Vita
  • My Darling Clementine
  • Meeting Dr. Sun
  • Guardians of the Galaxy
  • The Blue Room
  • Time Bandits
  • Wood Job!
  • The Vanishing
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • F for Fake
  • Yol
  • Hope
  • Times and Winds
  • Fultah Fisher's Boarding House
  • Le Sourire
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Interstellar
  • It Happened One Night
  • The Right Stuff
  • Sundays and Cybele
  • Angst isst Seele auf
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • PlayTime
  • Parade
  • Trafic
  • Mon Oncle
  • The Innocents
  • Monsieur Hulot's Holiday
  • The Big Day
  • The Eel
  • Macbeth
  • Rurouni Kenshin: The Legend Ends
  • Festive Island
  • House Specialty
  • Evening Classes
  • School for Postmen
  • Watch Your Left
  • Hill of Freedom
  • Fun Sunday
  • Brute Wanted
  • Black Rain
  • Why Not?
  • The Ballad of Narayama
  • Vengeance Is Mine
  • Profound Desires of the Gods
  • The Barefoot Contessa
  • The Golden Era
  • A Man Vanishes
  • Lacombe, Lucien
  • Intentions of Murder
  • The Insect Woman
  • The Bitter Tears of Petra von Kant
  • Pigs and Battleships
  • All That Jazz
  • You Owe Me One
  • Y Tu Mamá También
  • Cabaret
  • This Is Spinal Tap
  • Tie Me Up! Tie Me Down!
  • Zodiac
  • Love Is Colder Than Death
  • Gone Girl
  • Boy
  • Love Streams
  • A Straightforward Boy
  • Godzilla
  • Aberdeen
  • Hiroshima Mon Amour
  • Le chant du styrène
  • The Trial of Joan of Arc
  • Lancelot of the Lake
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Berlin Alexanderplatz
  • Hard Boiled
  • The Big Chill
  • Rurouni Kenshin: Kyoto Inferno
  • Insomnia
  • The Skeleton Twins
  • Infinitely Polar Bear
  • Whiplash
  • Pickpocket
  • JFK
  • The Ghost and Mrs. Muir
  • Scanners
  • Homesdale
  • Wood Job!
  • The Grandmother
  • Picnic at Hanging Rock
  • A Trip to the Moon
  • L'Eclisse
  • Begin Again
  • A Letter to Three Wives
  • Fitzcarraldo
  • Hearts and Minds
  • Eraserhead
  • Good Will Hunting
  • Underground
  • Stand by Me Doraemon
  • The Killer
  • Ponyo
  • Akira
  • Howl's Moving Castle
  • Princess Mononoke
  • Kiki's Delivery Service
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Castle in the Sky
  • La Notte
  • Sin City
  • Ginger and Fred
  • The Big Sleep
  • Life of Riley
  • Into the Storm
  • Divorce Italian Style
  • Prometheus
  • Alien
  • An Autumn Afternoon
  • Pulp Fiction
  • Grand Illusion
  • You Are the Apple of My Eye
  • Floating Clouds
  • Opening Night
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • A Hen in the Wind
  • A Woman Under the Influence
  • There Was a Father
  • The Only Son
  • Faces
  • Record of a Tenement Gentleman
  • Brothers and Sisters of the Toda Family
  • Shadows
  • What Did the Lady Forget?
  • A Story of Floating Weeds
  • The Beales of Grey Gardens
  • Grey Gardens
  • A Mother Should Be Loved
  • Chronicle of a Summer
  • The Thin Blue Line
  • In a Lonely Place
  • The Shop Around the Corner
  • Snowpiercer
  • Sullivan's Travels
  • Guardians of the Galaxy
  • I Was Born, But...
  • Antonio das Mortes
  • A Hard Day's Night
  • Entranced Earth
  • The Young Girls Turn 25
  • Noah
  • Black God, White Devil
  • Permanent Vacation
  • Stranger Than Paradise
  • Letter Never Sent
  • Only Lovers Left Alive
  • Hôtel des Invalides
  • Le grand Méliès
  • Judex
  • The Invisible Woman
  • I Am Cuba
  • Ars
  • Le sabotier du Val de Loire
  • Dead Horizons
  • Une Chambre en Ville
  • Werckmeister Harmonies
  • Donkey Skin
  • Damnation
  • The Young Girls of Rochefort
  • Written on the Wind

See all 358

Highly rated films Oscar missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Olive Kitteridge
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more