2017

Oscar Lau Oscar Lau’s year in review

Oscar’s highest rated films

  • King of the Children

    ★★★★★

  • The Doll

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • BPM (Beats per Minute)

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • The Graceful Brute

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Muddy River

    ★★★★★

  • Loveless

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Army of Shadows

    ★★★★★

  • Typhoon Club

    ★★★★★

  • The Hypothesis of the Stolen Painting

    ★★★★★

  • City of Pirates

    ★★★★★

  • The Red and the White

    ★★★★★

  • The Fifth Seal

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 746 Films watched
  • 62.2 Average per month
  • 14.3 Average per week

Milestones

First Film

Your Name.

Jan 1

Most Watched

A Sun-Tribe Myth from the Bakumatsu Era

twice

Spider-Man: Homecoming

twice

Stalker

twice

Last Film

The Daughter-in-Law

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
510 films
Comedy
154 films
Romance
122 films
Crime
89 films
Thriller
78 films
Action
67 films
Documentary
53 films
Mystery
43 films
War
41 films
Fantasy
39 films
USA
237 films
France
152 films
Japan
147 films
UK
59 films
Germany
56 films
Italy
38 films
Spain
21 films
Mexico
13 films
Hong Kong
13 films
English
348 films
Japanese
153 films
French
134 films
German
67 films
Spanish
44 films
Italian
36 films
Russian
29 films
Chinese
23 films
Swedish
12 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 41

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Oscar’s most liked review

Yi Yi

★★★★★

Added to: Sight and Sound Greatest Films
Added to: My 100 All Time Favorite Films

The Rearward View of Life

Near the end of the film Yi Yi, there is a funeral, the little boy Yang-Yang (Jonathan Chang) reads out the letter he wrote for his deceased grandma (Ruyun Tang),…

More reviews

Oscar’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

A Brighter Summer Day
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fireworks, Should We See It from the Side or the Bottom?
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Trail of Death

Films watched in 2017

  • The Daughter-in-Law
  • Till We Meet Again
  • Call Me by Your Name
  • King of the Children
  • Ballad of Tara
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Ah, Wilderness: Part 2
  • Ah, Wilderness: Part 1
  • The Doll
  • City Lights
  • Election
  • BPM (Beats per Minute)
  • The Third Murder
  • M
  • À Nous la Liberté
  • ManHunt
  • Mrs. Fang
  • Le Million
  • A Sun-Tribe Myth from the Bakumatsu Era
  • Time to Die
  • The Graceful Brute
  • Radiance
  • Justice League
  • The Temple of Wild Geese
  • Desert Hearts
  • The Lovelorn Geisha
  • Suzaki Paradise: Red Light
  • The Miracles of the Namiya General Store
  • 99 River Street
  • Ronin-gai
  • For Kayako
  • Manhunt
  • The Thing
  • Lu Over the Wall
  • The Philadelphia Story
  • A Ghost Story
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • mother!
  • The Big Sick
  • Thor: Ragnarok
  • The Legend of the Holy Drinker
  • Close-Knit
  • Muddy River
  • Don't Torture a Duckling
  • Scarecrow
  • The Day After
  • Loveless
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Blood and Black Lace
  • Cuadecuc, Vampir
  • The One-Armed Swordsman
  • Wind River
  • Le Samouraï
  • Le Cercle Rouge
  • The Love Eterne
  • The Kingdom and the Beauty
  • Army of Shadows
  • Un Flic
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Uninvited
  • Typhoon Club
  • An Inn at Osaka
  • Early Spring
  • Little Toys
  • The Big Road
  • Daybreak
  • Three Lives and Only One Death
  • The Suspended Vocation
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner
  • Othello
  • The Hypothesis of the Stolen Painting
  • Vanishing Point
  • The Penal Colony
  • Three Sad Tigers
  • City of Pirates
  • Good Time
  • Fireworks, Should We See It from the Side or the Bottom?
  • The Connection
  • Vampyr
  • The Red and the White
  • A Taxi Driver
  • The Fifth Seal
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Little Lise
  • 141 Minutes from the Unfinished Sentence
  • Sherman's March
  • Human Voice
  • The Toth Family
  • The Piano Teacher
  • The Beguiled
  • Baby Driver
  • Le Deuxième souffle
  • An Honorable Young Man
  • Vendetta of a Samurai
  • Hot Fuzz
  • Le Doulos
  • Festival
  • Léon Morin, Priest
  • Rebecca
  • Two Men in Manhattan
  • 24 Frames
  • Bob le Flambeur
  • The Other Side of Hope
  • The Mourning Forest
  • The Love of a Woman
  • The Neighbor's Wife and Mine
  • Teeth
  • Hamlet
  • Koko: A Talking Gorilla
  • General Idi Amin Dada
  • Maîtresse
  • Bad Genius
  • Poison
  • Head-On
  • Distant Thunder
  • The Nutty Professor
  • The Bellboy
  • Giants and Toys
  • Ed Wood
  • Sid & Nancy
  • The Truman Show
  • Fireworks, Should We See It from the Side or the Bottom?
  • Ichi the Killer
  • Sweet Anna
  • 13 Assassins
  • Professor Hannibal
  • Hopscotch
  • The Approach of Autumn
  • Sudden Rain
  • Wife! Be Like a Rose!
  • Quadrille
  • Desire
  • The Pearls of the Crown
  • The Story of a Cheat
  • Meantime
  • Dead Poets Society
  • The Last Wave
  • Some Like It Hot
  • Saturday Night Fever
  • How to Get Ahead in Advertising
  • The Breaking Point
  • Adventures of a Dentist
  • Duel in the Sun
  • Late Chrysanthemums
  • Merry-Go-Round
  • Hôtel du Nord
  • The Son's Room
  • Youth of the Son
  • Tunes of Glory
  • The Horse's Mouth
  • The Great Flamarion
  • The Strange Love of Martha Ivers
  • The Trout
  • Under the Flag of the Rising Sun
  • Tora-san's Runaway
  • Walker
  • The Big Night
  • The Romantic Englishwoman
  • Roads to the South
  • Jubilee
  • Comradeship
  • A Doll's House
  • Westfront 1918
  • Torment
  • The Boy with Green Hair
  • White Dog
  • The Steel Helmet
  • The Forgiveness of Blood
  • Chafed Elbows
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Final Take: The Golden Age of Movies
  • Putney Swope
  • Home from the Sea
  • Where Spring Comes Late
  • Straight Time
  • Prehistoric Cabaret
  • Death and the Devil
  • Nagasaki: Memories of My Son
  • Rhine River
  • From Greece
  • Mülheim/Ruhr
  • Essays
  • By the Dike Sluice
  • Under the Volcano
  • Wise Blood
  • A Story of Children and Film
  • Willow and Wind
  • The Battle of Chile - Part III
  • The Battle of Chile - Part II
  • The Battle of Chile - Part I
  • The Little Girl Who Sold the Sun
  • Mystery Train
  • Welcome to the Dollhouse
  • About Her Brother
  • Kabei: Our Mother
  • Eating Raoul
  • Diary of a Chambermaid
  • Tomka and His Friends
  • Island of Lost Souls
  • The Fabulous Baron Munchausen
  • Long Live the Republic
  • The Ten Commandments
  • Paper Moon

See all 746

Highly rated films Oscar missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Saturation
  • LA 92
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Sleep Has Her House

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more