RSS feed for oscarpedersenOP
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
Tetro

Tetro

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The man who could not see far enough

The man who could not see far enough

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Amazing Fantasy

Amazing Fantasy

2018
×
Edit this entry  
23
930

930

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Swamp

Swamp

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fuji

Fuji

1974
×
Edit this entry  
23
Walking from Munich to Berlin

Walking from Munich to Berlin

1927
×
Edit this entry  
22
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Our Daily Bread

Our Daily Bread

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Un héritier

Un héritier

2012
×
Edit this entry  
19
Esthappan

Esthappan

1980
×
★★★
Edit this entry  
19
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★½
Edit this entry  
18
Tonsler Park

Tonsler Park

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sister

Sister

2019
×
Edit this entry  
16
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Killing Time

Killing Time

1979
×
Edit this entry  
16
Fannie's Film

Fannie's Film

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fantômes

Fantômes

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Um Adeus Português

Um Adeus Português

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dangerous Game

Dangerous Game

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
Murder!

Murder!

1930
×
★★★
Edit this entry  
12
Judex

Judex

1916
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Jean Eustache's Wasted Breath

Jean Eustache's Wasted Breath

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
Odette Robert

Odette Robert

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Calaveras

Calaveras

1969
×
Edit this entry  
10
Vibrato

Vibrato

2017
×
Edit this entry  
10
Daphné or the Lovely Specimen

Daphné or the Lovely Specimen

2015
×
Edit this entry  
10
I Was Crying Out at Life. Or For It

I Was Crying Out at Life. Or For It

2009
×
Edit this entry  
10
Agonie d'un melon

Agonie d'un melon

2007
×
Edit this entry  
10
Journal

Journal

1998
×
Edit this entry  
10
Notes on the Circus

Notes on the Circus

1967
×
Edit this entry  
09
Outside Satan

Outside Satan

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Va Savoir (Who Knows?)

Va Savoir (Who Knows?)

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Edit this entry  
08
Anima Mundi

Anima Mundi

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Just Don't Think I'll Scream

Just Don't Think I'll Scream

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
31
O Aleijadinho

O Aleijadinho

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Prison Images

Prison Images

2000
×
★★★★½
Edit this entry