Oscar has logged 281 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Volver

Volver

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doubt

Doubt

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Salt

Salt

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dogville

Dogville

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cube

Cube

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry