Oscar has logged 30 entries for films during March 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★
Edit this entry  
12
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
04
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
03
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry