Sort by

Nina has logged 277 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miss You Already

Miss You Already

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hotel for Dogs

Hotel for Dogs

2009
×
★★
Edit this entry  
15
Journey 2: The Mysterious Island

Journey 2: The Mysterious Island

2012
×
★½
Edit this entry  
14
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Clash of the Titans

Clash of the Titans

2010
×
★★
Edit this entry  
08
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Going the Distance

Going the Distance

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
RBG

RBG

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★½
Read the review Edit this entry