Otávio has logged 385 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
After the Wedding

After the Wedding

2019
×
Edit this entry  
29
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Edit this entry  
27
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★
Edit this entry  
27
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
My Mom is a Character 2

My Mom is a Character 2

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Perfect Day

A Perfect Day

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★
Edit this entry  
15
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Chloe

Chloe

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You Again

You Again

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
10
The Island

The Island

2005
×
Edit this entry  
09
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Perfect Score

The Perfect Score

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anna

Anna

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry