Sort by

othavio has logged 108 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Father

The Father

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Repulsion

Repulsion

1965
×
Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
Edit this entry  
27
Breathe

Breathe

2014
×
Edit this entry  
26
La Haine

La Haine

1995
×
Edit this entry  
25
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Cut

In the Cut

2003
×
Edit this entry  
22
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crash

Crash

1996
×
Edit this entry  
18
Naked

Naked

1993
×
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Passing

Passing

2021
×
Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
12
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
Edit this entry  
04
Zola

Zola

2020
×
Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
04
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Edit this entry  
03
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Belfast

Belfast

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read prior review Edit this entry  
30
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Edit this entry  
24
The Babysitters

The Babysitters

2007
×
Edit this entry  
24
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Safe

Safe

1995
×
Edit this entry  
20
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Edit this entry  
18
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Edit this entry  
17
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Edit this entry  
16
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
Edit this entry  
15
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry