🧶Cynthia has logged 308 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Holly Star

Holly Star

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Who: The Christmas Invasion

Doctor Who: The Christmas Invasion

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Freaky Friday

Freaky Friday

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Logan

Logan

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
The Final Year

The Final Year

2017
×
Edit this entry  
25
X2

X2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry