🧶Cynthia has logged 103 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

1995
×
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cube

Cube

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Haunter

Haunter

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I'll Take Your Dead

I'll Take Your Dead

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cutting Class

Cutting Class

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Pandorum

Pandorum

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dead End

Dead End

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gothic

Gothic

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Excision

Excision

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Every Single Night

Every Single Night

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry