Sort by

ourboldhero has logged 227 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
2036 Origin Unknown

2036 Origin Unknown

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Outland

Outland

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Commando

Commando

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Source Code

Source Code

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Monsters

Monsters

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mimic

Mimic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cast a Deadly Spell

Cast a Deadly Spell

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Slice

Slice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ator, the Fighting Eagle

Ator, the Fighting Eagle

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Time Machine

The Time Machine

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Day Time Ended

The Day Time Ended

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Contamination

Contamination

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Push

Push

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Game Over, Man!

Game Over, Man!

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beerfest

Beerfest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Q

Q

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
Read the review Edit this entry  
04
Unsane

Unsane

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fear X

Fear X

2003
×
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Copycat

Copycat

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry