Sort by

an idiot has logged 365 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Trevor Noah: Afraid of the Dark

Trevor Noah: Afraid of the Dark

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry