• Come True

    Come True

    ★★

    granted i lost interest in the third act but HUH?? WHAT??? and perhaps more importantly has nobody here ever heard of informed consent???????

  • Monsters

    Monsters

    ★★½

    why did that man have a tramp stamp

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★½

    unfortunately i’ll be thinking in that accent for a week now

  • The Menu

    The Menu

    ★★★

    obsessed with one of the cooks telling nicholas hoult “we’re about to serve” only for them to... really not?

  • Bones and All

    Bones and All

    ★★★★★

    i’m sure you’ll find a solution, honey

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★★★

    very excellent unfortunately… janelle monaé is gonna be drowning in all her flowers

  • Sissy

    Sissy

    ★★½

    well, it wasn’t all bad! one less kangaroo in the world that’s something to celebrate!

  • Hellraiser

    Hellraiser

    ★★★½

    well. that’s why you don’t try to make friends with your stepmom!

  • Event Horizon

    Event Horizon

    ★★★½

    yea this is what i wanted sunshine to be

  • Sunshine

    Sunshine

    ★★★½

    this interstellared itself so bad i’m afraid

  • Thoroughbreds

    Thoroughbreds

    ★★★★★

    tim lowkey gives unfunny pathetic(er) jesse pinkman vibes

  • The Black Phone

    The Black Phone

    ★★★

    payoff was great but this was kinda too slow for me and also somebody help my boy tom holland bc he obviously got turned into a 13 year old again with those victorian child bangs