ous35 has logged 60 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Nest

The Nest

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Custody

Custody

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
04
My King

My King

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
After the Wedding

After the Wedding

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Anelka: Misunderstood

Anelka: Misunderstood

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pelé

Pelé

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★
Edit this entry  
05
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Edit this entry  
28
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Better Days

Better Days

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Toll Booth

Toll Booth

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Rental

The Rental

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
Driveways

Driveways

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Pay It Forward

Pay It Forward

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Here There Be Monsters

Here There Be Monsters

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Palmer

Palmer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Specials

The Specials

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★★
Edit this entry  
06
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Edit this entry