RSS feed for Alan

Alan has logged 75 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Angel

The Angel

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Great Buster: A Celebration

The Great Buster: A Celebration

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Trust

Trust

1990
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dons of Disco

Dons of Disco

2018
×
Edit this entry  
11
Singles

Singles

1992
×
★★★
Edit this entry  
10
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Edit this entry  
05
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Day Is Done

Day Is Done

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Edit this entry  
13
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
13
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
Senna

Senna

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
I've never been a Fisherman

I've never been a Fisherman

2019
×
Edit this entry  
06
Hi I Need to Be Loved

Hi I Need to Be Loved

2018
×
Edit this entry  
06
Lost Episode

Lost Episode

×
Edit this entry  
06
My Expanded View

My Expanded View

2018
×
Edit this entry  
06
Lance Lizardi

Lance Lizardi

2017
×
Edit this entry  
04
Castle of Purity

Castle of Purity

1973
×
★★★½
Edit this entry  
31
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Kamikaze 1989

Kamikaze 1989

1982
×
★★★
Edit this entry  
26
Senna

Senna

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Doors

The Doors

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Gozu

Gozu

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Reality

Reality

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Framework

Framework

2018
×
Edit this entry  
11
Youth

Youth

2019
×
Edit this entry  
11
Snare

Snare

2019
×
Edit this entry  
11
Incel

Incel

2018
×
Edit this entry  
10
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★
Edit this entry  
09
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Dons of Disco

Dons of Disco

2018
×
Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★½
Edit this entry