Sort by

chris 💫 has logged 481 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Honourable Woman

The Honourable Woman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Green Book

Green Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Something Good — Negro Kiss

Something Good — Negro Kiss

1898
×
Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
Read prior review Edit this entry  
03
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
03
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
Edit this entry  
03
Crissie Sheridan

Crissie Sheridan

1897
×
Edit this entry  
03
The Kiss

The Kiss

1896
×
Edit this entry  
03
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry