Sort by

chris 💫 has logged 43 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
45 Years

45 Years

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hannibal

Hannibal

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sin City

Sin City

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scream 4

Scream 4

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Reader

The Reader

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry